İletişim: 0532 178 2315

Enerji üretmenin pek çok yolu vardır ve her kaynağın kendine özgü zorlukları vardır. Petrol ve gazla çalıştırılan jeneratörler, potansiyel olarak kirliliğe neden olan bir yakıt kaynağı gerektirir, hidroelektrik jeneratörler çevre için daha iyidir, ancak bunları inşa etmek için çok az fırsat vardır. Güneş enerjisiyle çalışan jeneratörlerin sayısı artıyor ancak Türkiye’nin gelecek elektrik talebi için yeterli bir kaynak değil. Rüzgar enerjisi, Türkiye’nin geniş bölgelerinde enerji için uygun bir çözümdür. Rüzgar türbini nakliyesi ve rüzgar gülü kanatları taşınması hakkında detaylı bilgiye makalemizde ulaşabilirsiniz.

Verilere göre, yılda en az yüzde 10 büyüyen rüzgar enerjisi talebine ayak uydurmak için, önümüzdeki yirmi yılda 10.000 adet kadar yeni rüzgar gülü türbininin kurulması gerekecek. Tek bir rüzgar türbini 100 metreden fazla olabilir ve kule, motor bölümü ve kanatların her biri birkaç ton ağırlığındadır. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu ağırlıklar ve boyutlar genellikle Türkiye altyapı sınırlarını aşıyor ve rüzgar türbinlerini pahalı, zaman alıcı ve koordine edilmesi zor hale getirebilir. Devletin, 2023 yılına kadar 20.000 MW (megawatt) kurulu rüzgâr gücü kapasitesine ulaşma hedefi vardır. Kaynak: Wikipedia

Tek bir rüzgar türbini 100 metreden fazla olabilir ve kule, motor bölümü ve kanatların her biri birkaç ton ağırlığındadır.

Rüzgar Türbini Taşımacılığının Kısa Tarihi

İlk rüzgar türbinleri tipik olarak, 500 eve kadar güç sağlayabilen 1.5 megavatlık GE yapımı standart rüzgar türbini formülünü takip etti. Bu türbin tasarımında, motor yeri yerden yaklaşık 80 metre yüksekte bulunur ve her bir kanat 30 metre uzar. Her şeyiyle, bu ilk modeller yaklaşık 1,5 akrelik hava sahası kullanır. Daha modern rüzgar türbinleri, hafif rüzgarlarda verimli bir şekilde çalışabilen çok daha büyük motorlara ve daha uzun kanatlara sahiptir, bu da daha birçok alana kurulabilecekleri anlamına gelir. Bugün, ülke genelinde hem doğu hem de batı kıyısında rüzgar çiftlikleri bulunuyor ve artan talebi karşılamak için daha fazlası inşa ediliyor.

Daha geleneksel nakliye projelerinde, rota planlayıcılar genellikle en hızlı, en uygun maliyetli nakliye seçeneğini hedefler. Bununla birlikte, rüzgar türbini kanatlarının taşınmasıyla birlikte, rotaların çoğu zaman ayarlanması gerekir. Türbin kanatlarının büyük boyutu nedeniyle, bazı rotalar uygulanabilir bir şekilde seyahat edilemez. Her bölgede, seyahat edebileceğiniz yolları etkileyebilecek büyük boyutlu rüzgar gülü ekipmanların nakliyesi için düzenleyici gereksinimleri olabilir.

Rüzgar Türbini (Gülü) Nasıl Taşınır?

Rüzgar türbini (gülü) bileşenleri, gemi, demiryolu ve kamyon dahil olmak üzere çeşitli taşıma modları kullanılarak taşınabilir. Yeni rüzgar çiftlikleri ve türbinleri inşa etmeye gelince, rüzgar jeneratörünü oluşturan düzeneklerin çoğu, nakliyat sürecinin bir aşamasında kamyon ve lowbed tırlarla teslim edilmelidir.

Tipik 3 kanatlı tertibat, toplam 36 ton ağırlığında olabilir. Tek başına bir kanat bile 12 tona kadar çıkabilir ve türbin kanatlarının aşırı uzunluğu bazı hareket kısıtlamalarına yol açabilir. Kule gibi bazı bileşenlerin aksine, türbin kanatları nakliye için sökülemez. 40 metreyi aşan uzunluklarına rağmen, büyük boyutlu bir sevkiyat olarak nitelendirilen bir rüzgar türbini çekmek, genellikle koordineli karayolu taşımacılığı projeleri aracılığıyla yapılır.

Modern jeneratör kanatları tipik 30 metrelik vagonlara uymaz, bu nedenle demiryolu taşımacılığı için özel olarak tasarlanmış arabalar gerekebilir. Bazı alt geçitler ve tüneller rüzgar türbini kanatlarının taşınmasına yetecek kadar büyük olamayabileceğinden, kanatların yüksekliği de demiryolu taşımacılığı için sorun teşkil edebilir. Rüzgar taşımacılığı talebini tam olarak desteklemek için nakliye acenteleri, genellikle genişletilmiş RGN römorkları lowbed taşımacılığı dahil olmak üzere çeşitli özel römork tır ve kamyon ekipmanlarını kullanacaktır. Yönlendirme dingilleriyle donatılmış römorklar, genellikle keskin dönüşler ve kavşakların üstesinden gelmeye yardımcı olmak için kullanılır.

Rüzgar Türbini Kanatları Sevkiyatına Nasıl Hazırlanılır

Yolculuk için doğru kamyon, tır ve treylerlerin rota planlaması ve koordinasyonunun yanı sıra, rüzgar türbin kanatlı nakliyenin en önemli yönlerinden biri de doğru karayolu nakliye izinlerinin düzenlenmesidir. Türbin kanadının ağırlığı ve aşırı uzunluğu, tipik olarak onu bir ağır yük sevkiyatı olarak nitelendirdiğinden, rüzgar gülü türbin kanadının hem boyutu hem de ağırlığı burada devreye girer. Bir ağır yük sevkiyatı olarak, izinlerin genellikle aşağıdakileri kapsaması gerekir:

– Köprüler, geçitler ve baş üstü engeller için rota araştırması
– Trafik düzeni incelemeleri
– Yükün boyutlu diyagramları
– Uygulama çalıştırması
– Devlet yönetmeliklerine uygun eskort hizmetleri
– Mevsimsel hususlar, örneğin buz ve kar

Rüzgar Gülü Türbini Taşıma Teklifinizi Hemen Alın!

0532 178 2315