Lojistik zinciri, malların varış noktasına hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak için kusursuz bir şekilde çalışması gereken bir dizi aşamayı içeren karmaşık bir süreçtir. Bu aşamalardan biri, dağıtım sürecinde önemli bir rol oynayan depolamadır .

Depolama, yalnızca malları korumakla ilgili değildir, iyi bir depolama hizmetiyle ilgili bazı hususlar şunlardır:

  • Mal alımı.
  • Malların güvenliğini sağlamak, onlara erişmeyi ve işlemeyi kolaylaştırır.
  • Bakım : Ürünlerin, güvenliklerinin ve muhafazalarının yönetilmesi.
  • Kargo envanteri ve mevcut stok.
  • Nakliyat : Varış noktasına hazırlık, paketleme ve sevkiyatı yönetmek.

Yere Göre Depolama

Dahili veya kapalı depolama

Bu depolama türü, malların bütünlüğünü korumak için aydınlatma, sıcaklık veya nem gibi iklim değişkenlerinin kontrolünü sağladığından daha fazla koruma sağlar.

Harici depolama

Bu, diğer yandan, çevresel faktörlerin kontrol edilmesinin imkansız olduğu, hava koşullarından etkilenmeyecek yükler için ideal hale getiren açık havada depolamadır. Ancak sunduğu şey, genellikle güvenlik çitleri, korkuluklar veya esnek bariyerlerle kapatılan yerlerde kurulan alanlarda malların gözetimidir.

Lojistik Zincirinde Fonksiyona Göre Depolama

Merkezi depolama

Bu tür depolama, mal taşıma maliyetini minimumda tutmayı amaçlayan üretim tesisinin yakınında bulunur. Genellikle stoğun çoğunu depolar ve varsa farklı bölgesel depolara dağıtır.

Bölgesel depolama

Bu tür depolama, ürünün mümkün olan en kısa sürede dağıtımını garanti eden stratejik bir konuma sahiptir. Bunlar, üretim tesislerinden gelen büyük miktarlardaki malları kamyonlarla almak için düzenlenen depolardır.

Taşıma sırasında depolama

Bunlar, bölgesel depo ile satış noktası arasında ortada bulunan depolardır. Buradaki fikir, taşıma süresinin 24 saatten fazla olmamasıdır. Malları kısa süreli ve yüksek cirolu tutmak için hazırlanmış hızlı hareket eden antrepolardır.

Geçici depolama

Bunlar, belirli bir talep durumunda stok ihtiyaçlarını karşılamak için sınırlı bir süre için şartlandırılmış alanlardır.

Ücretsiz antrepo

İthalat veya ihracattan gelen mallar için depoya verilen isimdir . Ücretsiz antrepo, kargonun ithalat vergilerine veya dahili gelire tabi olmaması koşuluyla bir dizi vergi avantajı sunar. Burada depolanan mallar, depoya giriş ve çıkışta vergiden muaftır.

Özelleştirilmiş Depolama

Ancak en önemlisi her firmaya ve ürüne uygun depolama çeşidini seçmektir . Ve bununla birlikte, tesislerden en iyi şekilde yararlanmayı bilen ve her tür malın elleçlenmesinde deneyime sahip bir ekip.

Baki Elen nakliyat hizmetleri olarak, tedarik zincirlerini optimize etme stratejisi olarak depolamanın önemini biliyoruz. Bu nedenle, müşterinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış depolama çözümleri sunuyoruz. Müşteri için en yüksek getiriyi elde etmeye odaklanmış olarak, malların özelliklerine ve bütçeye dayalı olarak tavsiye verme ve en iyi depolama çözümünü sunma konusunda uzmanız.