Küçük bir işletme veya büyük bir şirket işletiyorsanız ve gönderilecek taşınacak ürünleriniz varsa, paletler en iyi arkadaşlarınız olacaktır. Bunun nedeni, paletlerin nakliyenizi kolaylaştırması ve doğru kullanıldığında yükünüzü desteklemeye ve korumaya yardımcı olabilmesidir. Bir paleti göndermek, her alanda verimliliği artırmanıza yardımcı olabilir, bu da daha iyi üretkenlik ve karlılık anlamına gelir. Ancak bir paleti nasıl göndereceğiniz konusunda tam olarak ne bilmeniz gerekiyor? Bir paletin nasıl sevk edileceğine ilişkin en iyi uygulamaları gözden geçireceğiz, size bazı terminolojilerde rehberlik edeceğiz ve nakliye ipuçları sağlayacağız.

Palet Nedir?

Bir palet, genellikle ahşaptan yapılmış, palet krikoları veya forkliftler tarafından kolay manevra kabiliyeti için iki veya dört tarafında açıklıkları olan düz, taşınabilir bir platformdur. Paletler, bir sandığın içine düzgün bir şekilde sığmayacak büyük boyutlu bir öğeniz olduğunda mükemmel bir seçimdir. Paletler yalnızca gönderinizi konsolide etmekle kalmaz, aynı zamanda yükleme ve boşaltma işlemini de basitleştirir. Paletler ayrıca taşıyıcıların treyler ve depoda kapladıkları alanı optimize etmelerine yardımcı olur.

palet-nasil-tasinir

Paletinizi Güvende Tutma

Bir paletin nasıl gönderileceği sorusunun yanıtlanması, en önemlisi, bir paleti taşıma için nasıl düzgün bir şekilde güvence altına aldığınızla yanıtlanır. Yükün uygun olmayan şekilde paketlenmesi veya emniyete alınması nedeniyle bir gönderide çok fazla hasar meydana gelebilir. Bir paleti gönderirken kargonun (nakliyenin) güvenli olduğundan emin olmanın birkaç yolu vardır:

 • Bantlama – Bantlama, paketlenmiş yükleri paletinize sabitlemek için iyidir. Paketlenmiş kargoya zarar vermemek için bantlarınızı birbirine yakın tutun ve bant kilitleri veya kayış koruyucuları kullanın.
 • Stretch Wrapping (Streç film) – Stretch wrap, tam kapsama koruması sağlar ve elbette her şeyi bir arada tutar. Ne kadar çok streç film kullanılırsa o kadar fazla koruma elde edersiniz.
 • Yük Koruyucular – Yükünüzün üst ve alt katmanlarını korumak için yükünüzü yük koruyucu pedler arasına sıkıştırın. Bu, ağırlığı düzgün bir şekilde dağıtacak ve alt kutuların paletin çıtalarından kaymasını önleyecektir.
 • Kenar Panoları – Kenar panoları, kutuların kenarlarını, köşelerini, altlarını ve üstlerini korur. Yükün tutulmasına ve dengelenmesine yardımcı olarak, onu kayışların veya bantların neden olduğu sürtünmeden korurlar.

Palet Göndermenin Maliyeti Ne Kadardır?

Nakliyeyle ilgili herhangi bir şey söz konusu olduğunda birçok küçük işletme sahibi ve operatörü için en büyük soru “maliyeti ne kadardır?”

Bir paleti göndermenin belirli bir maliyeti yoktur çünkü nihai navlun oranında taşıyıcının veya Üçüncü Parti Lojistik (3PL)’nin kontrolü dışında olan pek çok faktör rol oynar. Ancak, gönderinizin navlun oranını etkileyen, önceden yönetebileceğiniz ve hazırlayabileceğiniz birkaç faktör vardır, örneğin:

 • Kaynak ve teslimat posta kodları ve konum türleri (ticari konum, konut veya ev tabanlı iş yeri, sınırlı erişim konumu , vb.).
 • Bagaj kapağı, beyaz eldiven veya teslimattan önce arama gibi ekstra hizmetler veya aksesuarlar.
 • Yükün ambalajı, hem iç hem de dış.
 • Toplam paketlenmiş ağırlık ve boyutlar.
 • Tam kamyon yükü nakliyesi gibi özel araç gereklidir .
 • Yük sınıfı ve NMFC kodu (Ulusal Motorlu Navlun Sınıflandırması).

Pakete dahil olan paletle birlikte gönderinizin toplam paket ağırlığını ve boyutlarını eklemek çok önemlidir. Bu, NMFC kodunuzu etkileyecektir. En ufak bir ağırlık değişikliği bile navlun teklifinizi kökten etkileyebilir ve daha sonra maliyetli bir fatura düzenlemesine yol açabilir. Taşıyıcının, yük gönderinizi her zaman gelişmiş ekipmanlarla tartacağını, ölçeceğini ve denetleyeceğini unutmayın. Taşıyıcının ağırlığı veya ölçüleri müşterinin bildirdiğinden farklıysa ve taşıyıcının bir gönderinin navlun sınıfını yeniden sınıflandırması gerekiyorsa, sevkiyat tamamlandıktan sonra müşteriye fatura düzenlemesi yapılır. Bir fiyat teklifi alırken ve Konşimento üzerinde daima doğru ve dürüst olun !

Bir Paletin Sevk Edilmesiyle İlgili Bazı İşaretler

Hasarlı navlun veya fatura ayarlamaları olasılığını önlemek için şunları aklınızda bulundurun:

 • Standart palet boyutunun ve ağırlığının ne olduğunu anlayın ve gönderiniz için doğru boyuttaki paleti seçin. Taşan yük, yükünüzün ve etrafındaki diğer yüklerin zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden herhangi bir çıkıntı olmadığından emin olun.
 • Paletinizin kapasitesini bilin ve aşmayın.
 • Bir palet üzerine istiflenen birden fazla ürün, bir sevkiyat olarak kabul edilir. Paradan tasarruf etmek için birden fazla nakliye gönderisini tek bir palet üzerinde birleştirin!
 • Dört yönlü giriş paletleri, forkliftler için kullanımı en kolay olanıdır.
 • Paletinize kutuları kilitlemeyin veya piramit istiflemeyin. Paleti zayıflatır ve kararsızlığa neden olur.

Günün sonunda, güvenli, uygun fiyatlı nakliye için en iyi seçeneğiniz, Baki Elen nakliyat hizmetleri gibi bir üçüncü taraf lojistik şirketi (3PL) ile ortaklık yapmaktır. Uzman nakliye acentelerimiz, hangi sektörde faaliyet gösteriyor olursanız olun ve küçük bir işletme veya büyük bir şirket işletiyor olmanız fark etmeksizin her türlü gönderiyi halledebilir. Ve en sevdiğiniz nakliyecilerden oluşan geniş bir ağla, yükünüzün özenle ve sizi düşünerek taşınacağını bilmenin rahatlığıyla içiniz rahat olsun.

Bugün ücretsiz bir online fiyat teklifi almak için 0(532) 175 4245 numaralı telefonu arayın.

Faaliyet gösterdiğimiz nakliyat bölgeleri hakkında bilgi edinin.