Bazı bilim kurgu filmlerinden, doğrudan hedeflerine ışınlanan sürücüsüz araçları betimleyen sahneler, karayolu taşımacılığında yaşanacak bazı yeniliklerin giderek artan bir gerçeklik haline geleceğinin habercisidir.

Yakın gelecekte uçan arabalarımız olup olmayacağını bilmek zor olsa da, karayolu taşımacılığı çalışmaları ne kadar daha hızlı, daha ekonomik, otonom ve çevre dostu olacaklarını tahmin etmeyi başardı.

İnşaat sektörünün ve dünya çapındaki ulaşım politikalarının çevreye saygıyı ve daha temiz olmayı nasıl hedeflediği düşünüldüğünde, bu şaşırtıcı değil. Bu nedenle ulaşım araçları ve kullanılan yakıt da buna uygun olmalıdır. Dolayısıyla otonom veya elektrikli araçların önemi ortaya çıkıyor.

Peki, tüm bunların amacı nedir? Daha uygun fiyatlı, kişiye özel ve daha hızlı çözümler sunmak. Bunlar sadece karayolu yük taşımacılığının üç kilit noktasıdır.

Kamyon Müfrezesi

Karayolu trenleri olarak da bilinen kamyon müfrezesi, Volvo, Scania ve Man gibi büyük ağır vasıta üreticilerinin yanı sıra, Trafik Genel Müdürlüğü gibi farklı ülkelerdeki nakliyeden sorumlu olanlar tarafından desteklenen karayolu taşımacılığı türlerinden biridir. Avrupa da ( kamyon müfrezesi bu tür bir karayolu taşımacılığı sisteminin sunduğu avantajlardan övgüyle söz ediyor) ve kamyon şoförü sıkıntısı nedeniyle kamyon müfrezesinin uygulanmasına yönelik ciddi bir baskının olduğu Japonya gibi ülkeler.

Kamyon müfrezesi tam olarak neleri içerir? Farklı vagonlara sahip bir tren gibi, ilki gidilecek rotayı gösterirken geri kalanı otonom bir şekilde takip eden bir grup kamyondan oluşur. Tüm kamyonlar birbirine bağlı.

Ancak müfrezenin geleceğin ulaşım araçlarından biri haline gelmesinin faydaları nelerdir? Her şeyden önce, rüzgar direnci ile uğraşmak zorunda kalmama nedeniyle daha az yakıt tüketimini nasıl içerdiğiyle ilgili, bu da daha az kirletici yaydığı için sistemi daha sürdürülebilir kılıyor. Bu aynı zamanda nakliyenin hem şirket hem de siparişi veren müşteri için daha ucuz olduğu anlamına gelir.

Bu ulaşım aracı, kamyon sürücüleri ve yanlarında seyahat eden araçlar için de çok daha güvenlidir, sollamaları ve ani hızlanmaları azaltır, bu nedenle daha az trafik sıkışıklığı ve kazaya yol açar.

Maliyet Düşürücü Otomatik Trenler

Demiryolu yük taşımacılığı isteği ile ilgili sorunlardan biri de yüksek maliyetlerdir. Ancak, yüksek hızlı otomatik trenler sayesinde yakın gelecekte bu durum artık böyle olmayacak.

Bunlar, bir şirketin tüm tren için ödeme yapmak zorunda kalmadan bir vagon kiralayabileceği daha hızlı varış süreleri ve daha fazla esneklik sağlayacaktır. Her vagon bağımsız olacak ve navlun mekanize olarak ücretlendirilecek.

Bu da hem zamandan hem de paradan tasarruf edilmesini sağlarken, aynı zamanda bu tür taşımaların doğal gaz gibi yakıtları kullanması sayesinde çevresel seviyeyi de iyileştirmektedir. Bu aynı zamanda bir çok gelişmiş ülkelerde kullanılıyor, ancak Avrupa’daki birçok şirket bunu deniyor.

Çok Modlu Taşımacılık

Karayolu taşımacılığı açısından bir diğer gelecek trendi modlu taşımacılığın teşvikidir. Bu kesinlikle yeni bir ulaşım türü olmasa da, son yıllarda bir patlama yaşıyor ve daha popüler hale geliyor.

Daha az trafiğe yol açar ve kapıdan kapıya hizmetin tamamlanmasında sorun olmamasını sağlar. Kamyon taşımacılığının 2030 yılına kadar %40 oranında artmasının beklendiği göz önünde bulundurulduğunda bu bir zorunluluktur. Bu bağlamda, multimodal taşımacılık, malların daha verimli ve rekabetçi bir şekilde taşınmasını sağlar.