Karayolu yük taşımacılığı sırasında yakıt tüketimini azaltmanın en iyi yolu nedir ? Bu sektörde çalışanların kendilerine sorduğu, ekonomi ve çevre ile çok ilgili bir soru bu. Ve cevap? Verimli yönetim ve sürüş, diğer faktörlerin yanı sıra. Bunun nasıl çalıştığına bir göz atalım.

Yük taşımacılığı sektörünün, insanların neden olduğu sera gazı emisyonlarına en çok katkıda bulunanlardan biri olduğunu daha önceki yazımızda belirtmiştik. Bu nedenle Baki Elen nakliyat hizmetleri gibi lojistik-nakliyat şirketleri, her müşteriye en iyi hizmeti sunmayı amaçlayan, seyahat süresinin kısaltılmasına olanak tanıyan, çok az CO 2 yayan rotalar kullanarak çevrenin korunmasına kendini adamıştır.

Zamandan ve yakıttan tasarruf etme konusundaki bu endişe, sektör profesyonelleri tarafından önerilen farklı önerilerle çok yakından ilişkilidir. Bunlar arasında filonun uygun bakımı, lastiklerin kontrol edilmesini, araçların genel mekaniğini, belgelerin her araç için uygun olduğundan emin olunmasını, lisansları vb. içerir.

Bu aynı zamanda, yükün maksimum taşıma kapasitesini işgal etmemesini sağlamak için araç yükünün optimum kullanımını da içerir. Yükü hareket ettirmek için artan motor gücü gereksinimi nedeniyle artan lastik aşınmasına ve yıpranmasına, daha fazla yakıt tüketimine yol açan, dolayısıyla daha yüksek kirletici gaz emisyonu vb. gerektiren araç kapasitesinin aşılmasını önlemek önemlidir. Eşit derecede önemli olan, yetersiz yüklenmenin önlenmesidir, yani nakliye maliyetlerine yaptığı etkiden dolayı araçta çok az yük olmamasının sağlanması önemlidir.

Karayolu Taşımacılığı Planlaması

Personelin verimli bir şekilde araç sürmesi, yani mümkün olduğu kadar yakıt tasarrufu (yani hızlanma, frenleme, ani manevralardan kaçınma veya uzun bekleme sürelerinde motoru açık bırakma) ihtiyacını vurgulamak önemlidir. Bu, eko-sürüş olarak bilinir, araç hareket halindeyken yakıt tasarrufu açısından fayda sağlayan bir şeydir – bir depo benzinle daha fazla kilometre yol alırsınız – ve daha fazla özen gösterilmesi nedeniyle bakım maliyet tasarrufu ile ilgili olarak aşınma ve yıpranmaya duyarlı lastikler, fren sistemleri vb. için.

Farklı arazilerde ve hava koşullarında (yağmurda, karda, yolun uzun yokuş aşağı kesimlerinde vb.) sürüş becerileri, motora veya lastik koşullarına zarar vermeyen veya tüketilen yakıt miktarını artırmayan manevralarla tavsiye edilir.

Yolculuğun yanı sıra, bir diğer önemli özellik de, mesafenin mümkün olduğunca kısa ve ulaşım araçları için erişilebilir olmasını sağlamak için önceden iyi bir rota planlamaktır. Baki Elen nakliyat tüm bunları müşterilerine sunduğu gibi, çevreye saygılı, esnek, verimli bir hizmet sunmayı amaçlar.