Kara, hava veya deniz yoluyla uluslararası nakliyat operasyonları günümüz için çok önemlidir. Ayrıca nakliyeyi organize etme, zamandan tasarruf etmek ve maliyetleri azaltmak için en verimli rotayı seçme, sigorta yaptırma, söz konusu taşımacılığa bağlı olarak uygun ambalajı seçmek, yükün depolanmasını ve/veya dağıtımını vb. diğer birçok hususu organize etmek oldukça önemli süreçlerdir.

Tüm bu faaliyetler, aynı zamanda, yükün varış noktasına kabul edilebilir koşullarda ulaşmasını sağlamanın yanı sıra, sevkiyata dahil olan hiçbir parçanın zarar görmemesini ve aynı zamanda garanti koşulları altında gerçekleştirilmelidir. Tüm süreç boyunca verimlilik ve karlılık dikkate alınmalıdır.

Bu, nakliye acentelerinin (nakliye komisyoncuları), yani ithalatçılar, ihracatçılar ve diğer şirketler adına hareket eden ve uluslararası yük taşımacılığını her türlü nakliye aracıyla güvenli, verimli ve karlı bir şekilde organize etmek için hareket eden herkesin işlevidir .

İhracatçı veya ithalatçı ile geleneksel bir nakliye acentesine benzer bir rol oynayan nakliye şirketleri arasında bir tür aracı olarak adlandırılabilir, ancak nakliye acentesi uluslararası nakliyeler için atanırken, nakliye şirketi yurtiçi nakliyelerde yer alır. Bu faaliyeti düzenleyen mevzuatta belirtildiği gibi uygulanmaktadır.

nakliye-acentesi-nedir-ne-gibi-faydalar-saglar

Nakliye Acentesi Kullanmanın Faydaları

Nakliye acentelerinin rolü, ithalatçı ve ihracatçılar için sevkiyatları kolaylaştırmak ve aynı zamanda ticari işlemlerin mutabık kalınan koşullar altında gerçekleşmesini sağlamak için garantör olarak hareket etmektir. Ancak, bir nakliye acentesi tarafından sunulan belirli avantajlar nelerdir?

  • Daha karlı ve verimli bir alternatif sağlamak için tavsiye sunar. Buna navlun masrafları, liman ve gümrük masrafları, konsolosluk masrafları, özel belge masrafları, sigorta masrafları ve navlun yönetim masrafları dahildir.
  • Bir konşimento gibi navlun ihracatı için gerekli belgelerin ve satıcı, alıcı veya sürece dahil olan herhangi bir üçüncü taraf için uygun belgelerin hazırlanması ve sunulması.
  • En uygun yük taşıma şekli ve yükün ambalajlanması, istiflenmesi ve yüklenmesi ile ilgili prosedürlerin uygulanması konusunda tavsiyeler. Bir nakliye acentesinin en belirgin özelliklerinden biri, kargonun taşıma araçlarını (treyler, konteyner TEU vb.) doldurmaması durumunda, bu acentenin bir nakliye acentesi oluşturmaktan sorumlu olacağı gerçeğinden dolayı nakliye maliyetlerini düşürmek için diğer gönderilerle tam konsolide yük.
  • Bir gemi, uçak, tren veya kamyonda gerekli olan kargo alanının rezerve edilmesi, ayrıca yükün depolanması ve/veya dağıtımına özen gösterilmesi ve hatta bazen kapıdan kapıya yönteminin kullanılması.
  • Ayrıca, her kalemin ve belgelerin gümrük düzenlemelerine uygun olmasını sağlamak için diğer ülkelerdeki gümrük acenteleri ile evrak işleriyle ilgilenir.
  • Bu, süreci ve idari prosedürleri basitleştirir. Uluslararası bir gönderi ile ilgili her şey ile nakliye acentesi ilgilendiğinden dolayı oluşabilecek aksaklıklar veya sorunlarla ilgili durumlardan sorumludur.

Biz Baki Elen nakliyat şirketi olarak yukarıda gördüğümüz gibi uluslararası gönderiler için yeri geldiğinde verimlilik, güvenlik, maliyet-etkililik sağlayarak hizmetlerimizde kapsamlı bir paket sunmak amacıyla, uzman olduğumuz tüm nakliye süreçlerini müşterilerimize sunuyoruz.

Faaliyet gösterdiğimiz nakliyat bölgeleri hakkında bilgi edinin.