Günümüzde karayolu taşımacılığı, hemen hemen her yere ulaşmanın ne kadar kolay olduğu (ki bu her zaman demiryolu veya gemi ile mümkün değildir) sayesinde, malları dağıtmak için hala en sık kullanılan seçeneklerden biridir. Ayrıca, en uzun rotanın demiryolu veya deniz yoluyla gerçekleştirildiği durumlarda, teslimat noktasına (“son km” olarak bilinir) transfer genellikle karayoluyla yapıldığından, normalde intermodal bir bileşen vardır.

İnsan faaliyetlerinin çevreye verdiği büyük miktardaki emisyonun arkasında karayolu taşımacılığının olduğunu akılda tutarak, lojistik şirketleri olarak kirlilik seviyelerinin yükselmesini önlemek için üzerimize düşen sorumluluğun bilincinde olmalıyız . Bu konuda ne yapabiliriz?

Rota optimizasyonu

CO2 emisyonlarını azaltmanın iyi bir yolu, araç tipi, kargo, günün saati gibi çeşitli değişkenleri göz önünde bulundurarak rotaları düzgün bir şekilde planlamaktır – yoğun saatlerde nakliye ile yoğun olmayan saatlerde nakliye aynı değildir, mesafe, yol tipi, ortalama hız… Prensipte en kısa rota en ekolojik gibi görünse de, gerçekler bize bunun her zaman böyle olmadığını göstermiştir.

Bu nedenle, tahmini CO2 emisyonlarına göre en iyi seçeneği seçebilmek için farklı olası senaryoları içeren, mevcut tüm bilgileri analiz eden ve tüm değişkenleri göz önünde bulundurarak bir rotada seyahat etmek için farklı alternatifler sunan hesaplama modelleri bulunmaktadır. her biri için.

Ayrıca, faydalar sadece çevresel değildir. Daha verimli rotalar seçerek daha az yakıt tüketimi olur ve bunun sonucunda ekonomik avantaj sağlanır.

Yeşil Yollar

Hala nadir olmakla birlikte, ülkeler yeşil yolların büyük faydalarının farkına varmaya başlıyor. Bu tam olarak nedir?

Yeşil yolların, güzergâhlarında minimum çevresel etkiye sahip olan yollar olduğunu söyleyebiliriz, üzerlerine düşen suyun nasıl ele alınacağının öğrenilmesi gerekir – özellikle yakınlarda nehirler veya göller varsa. Bir karayolunun ekolojik olarak kabul edilebilmesi için dikkate alınması gereken bir diğer faktör, inşa edilirken lastik kauçuğu gibi geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılmasıdır. Bu sayede asfalt üretimini düşürmenin yanı sıra, başka türlü kullanılamayacak kullanılmış araç lastikleri kullanılmaktadır.

Ayrıca, yol yapımında geri dönüştürülmüş kauçuk kullanmak bizi dördüncü noktaya getiriyor: inşaat ve kullanım sırasında enerji tasarrufu. Geri dönüştürülmüş malzeme kullanmanın, yolu yapmak için gereken enerji miktarını azalttığı açıktır; buna ek olarak, kauçuk yolu çok daha uzun ömürlü kılar, bu nedenle daha az onarım gerektirir ve daha iyi araç çekişi sağlar .

Dahası, Avrupa’da emisyonları azaltmak ve enerjiden yararlanmak için farklı malzemeler test ediliyor.

Nakliye Şirketleri için Bir Meydan Okuma

Sürdürülebilirliğin lojistik şirketleri için en büyük zorluklardan biri olduğu açıktır. Sera gazı emisyonları ve faaliyetlerimizin çevre üzerindeki etkisi konusundaki sorumluluğumuzun farkındayız. Bu nedenle Baki Elen nakliyat hizmetleri şirketi olarak üzerimize düşeni yapıyoruz, daha az CO2 emisyonu olan yörüngeleri seçebilmemiz için rotalar arıyor ve böylece rota sürelerini de kısaltıyoruz. Gelecek nesillere bıraktığımız çevresel taahhüdümüzü yerine getiriyoruz.

Faaliyet gösterdiğimiz nakliyat bölgeleri hakkında bilgi edinin.